Hlavní stránka
Předmluva Ivana Haška
Obsah knihy - ukázky
Kontakt na vydavatele
Objednávky
Další publikace
Ohlasy
Info pro knihkupce
Fotbalové aktuality
English
  OHLASY

Tato kniha vstoupí do naší fotbalové historie. Nebo raději ještě výš, do síně slávy.fotbalový fanoušek totiž v ní najde všechno, co si usmyslí. Mezistátní utkání, statistické údaje o všech reprezentantech a trenérech? Samozřejmě. Tabulky všech ročníků nejvyšší ligy od roku 1925 a rejstřík všech hráčů, kteří jím prošli? Inu pochopitelně. Přehledy nejdražších přestupů u nás a našich hráčů v zahraničí, rozpočty klubů, příjmy a výdaje? Bez finanční rozvahy by to ani nešlo.
Ale autoři si vymysleli i jiné fajnovosti. Zastoupení našich klubů v německých soutěžích během okupace. Podíl fotbalu v regionech ve vztahu k jiným sportům.
Jak by ne, když jeden z autorů je vystudovaný kartograf. Do map dokázal přetavit bezpočet údajů, statistických ukazatelů, čísel. Proto dílo nese název Atlas. A stejně jako bájné pohoří v severní Africe, dotklo se nebes. Starší milovníci si vzpomenou na obsáhlé dílo, které v roce 1945 vydal Karel Petrů pod názvem „Dějiny československé kopané“. Provázela fotbalové příznivce drahně let, bylo se kam podívat, když nastal nějaký spor. A že jich při konzumování chmelového moku vzniká bezpočet! Nyní mají všichni pamětníci, cifršpioni, šťouralové a archiváři utrum. Cokoli budete chtít vědět z historie českého fotbalu, najdete v Atlase. Tvůrci Radovan Jelínek a Miloslav Jenšík neopomenuli snad nic, co by se dalo zachytit. „Ani jsem netušil, že takoví lidé existují,“ povzdechl si při listování díla jeho patron Ivan Hašek. I my připíjíme na zdraví!

Stanislav Hrabě, časopis Gól č. 29 z 20. 7. 2005

Nikdo samozřejmě ještě neví, jakým písmem se nastávající sezona zapíše do "Atlasu českého fotbalu". Naopak tato nedávno vydaná velkolepá kniha Radovana Jelínka a Miloslava Jenšíka se už teď zařadila mezi nejlepší encyklopedie, které u nás kdy vyšly. Je nabitá neuvěřitelným množstvím rozmanitých statistik, grafů, mapek současných klubů, vyobrazení znaků a dresů, fotografií, kuriozit a vůbec unikátních informací, jako je přehled všech ligových hráčů, kteří nastoupili v letech 1925-2004! Neobejdou se bez ní nejen novináři, ale všichni správní fandové, kteří by si ji měli brát na stadiony, aby je zabavila, když je zápas zase začne příliš nudit...

Jan Rejžek, deník Sport

... Atlas českého fotbalu není kniha ke čtení, ale k nikdy nekončícímu listování, vyhledávání a objevování. Několik úvodních odstavců do něj vepsal Ivan Hašek, svého času úspěšný ligový hráč a reprezentant, později neméně úspěšný trenér a v současnosti asi nejkvalifikovanější z kandidátů na uprázdněné křeslo předsedy Českomoravského fotbalového svazu. Svou předmluvu zakončil větou: "Pokud by se ve fotbalové literatuře udělovalo něco podobného jako Zlatý míč, autoři Atlasu českého fotbalu by si ho rozhodně zasloužili."
Jestliže by Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy někdy chtěla navrhovat udělení čestných doktorátů za fundované veledílo z historie našeho nejrozšířenějšího sportu, pánové Jenšík a Jelínek by měli patřit k horkým kandidátům. Neboť svou obdivuhodnou badatelskou pílí a skvěle promyšleným koncepčním řešením pozdvihli úroveň tohoto typu písemnictví hned o několik poschodí. A poznámka druhá: Atlas českého fotbalu by měl být uvítán i těmi, kdo se o fotbal ani příliš nezajímají. Tato objemná a fakty nabitá kniha je totiž svébytným příspěvkem k novodobým dějinám Čech, Moravy a Slezska, pohledem do naší historie z velmi specifického zorného úhlu.

Pavel Landa, internetový deník Virtually

Mapu České republiky se všemi kluby a jejich rejstříkem přináší Atlas českého fotbalu od roku 1890. Geograf Radovan Jelínek a fotbalový historik Miloslav Jenšík dali vůbec poprvé dohromady také jména a fotografie všech 730 hráčů, kteří od roku 1906 do loňska oblékli český nebo československý reprezentační dres.
"V žádné jiné historické publikaci nic podobného nebylo," řekl dnes ČTK Jelínek. Do rejstříku prvoligových hráčů a trenérů od vzniku nejvyšší domácí soutěže zařadili autoři nově objevená příjmení a většinou k nim přidali dosud nezveřejněná křestní jména. Podle Jelínka má v atlasu tuzemskou premiéru rovněž úplný přehled českých, slovenských, ale i německých mužstev z území bývalého Československa, které bojovaly v mezinárodních klubových soutěžích. V knize jsou i jejich sestavy.
Mnohá osobní data autoři dohledávali až ve Státním ústředním archivu. Čerpali ještě především z materiálů Tyršova muzea tělesné výchovy a sportu, z Knihovny Národního muzea - oddělení periodik v Královské oboře, klubového archivu AC Sparta Praha, ale také z rodin hráčů. Knihu s 384 stranami Jelínek s Jenšíkem vydali nákladem 5500 výtisků. Pracovali na ní téměř tři roky a jejímu vzniku prý věnovali v konečné fázi až 100 hodin týdně.

Zpráva ČTK, 20.7.2005 Liberec

Jsme velmi potěšeni, že pod záštitou Českomoravského fotbalového svazu vzniká tato hodnotná publikace. Radovan Jelínek, člen Pracovní skupiny historiků a statistiků ČMFS, shromáždil výjimečným způsobem ohromující řadu materiálů, které se staly podkladem pro vznik fotbalového atlasu, jenž bude jistě vítaným pomocníkem příznivců z řad odborné i laické veřejnosti při propagaci tohoto nejpopulárnějšího odvětví v České republice. Petr Fousek, generální sekretář ČMFS.

Petr Fousek, generální sekretář ČMFS

Děkuji za vydání krásné publikace "Atlas českého fotbalu" , kterou jsme ihned pro OFS objednali - dnes po jejím dodání jsem začas publikaci pročítat.

V. Čižinský, předseda OFS Chrudim

Ještě jsem ten skvost "nerozdýchal"... včera jsem si to vzal do postele, usnul jsem nad tím asi ve 2.00. A jak už jsem starý a nemůžu spát, tak jsem v 5.00 opět listoval. A pokračování dnes dopoledne i odpoledne... a pořád. Nemá to chybu a bude to jistě "diamant" v řadě českých (ale vlastně i světových, proč být při zemi!) fotbalových knih! Povedla se Vám neskutečná věc, soustředit do jedné publikace absolutně všechny typy informací ("branky, body, vteřiny", fotky, geografické informace, znaky, kuriozitky atd...) o našich klubech a soutěžích! Jsem velmi rád, že jsem mohl u zrodu této knihy alespoň trochu asistovat a pomoci... smekám! Propracováno až do neskutečných detailů...

Lubomír Král, Písek

Jak se již mnoho fotbalových odborníků vyjádřilo, Vaše kniha je opravdu ve svém směru unikátní, předešlé publikace byly opravdu neúplné a plné statistických chyb. I já se amatérsky zajímám o historii kopané nejen v ČR, resp.Československu. Vaše kniha mi pomohla zaplnit spoustu bílých míst v mém fotbalovém životě...

Tomáš Judl, Markvartice

Chtěl bych Vám velmi poděkovat, že jste mi prohloubil znalosti o našem fotbalu. Jsem rád, že máte tak skvělé nápady a výjmečným a ojedinělým způsobem takto zachytil vývoj našeho fotbalu. Vždyť i První fotbalový atlas světa, který je opravdu bezkonkurenční, ukazuje na Vaší skvěle odvedenou práci.

Martin Bušovský, Krásný Les

Právě jsem dočetl Vaši knihu a musím potvrdit, že se jedná o naprosto unikátní dílo s obrovským množstvím zajímavých informací. Rozhodně je to jedna z nejlepších knih, co jsem kdy o fotbale četl.

Jan Macháček

Od své první koupené knihy v roce 1960 mám snad všechny, které od té doby vyšly. Smůla je, že mnohé z nich, které se zabývají historií, musí opakovat mnohé věci, a tak jsem váhal i nad Vaší novou knihou Atlas českého fotbalu. Nakonec jsem neodolal a knihu jsem koupil. Bude mít čestné místo. Je to pro Vás znamením, že je to kniha dobrá.

Jiří Koten, Jablonec nad Nisou

Je mi 52 let a mými zálibami jsou literatura a fotbalová statistika, které se v rámci možností věnuji opravdu důkladně. Píši Vám, abych Vám i všem dalším tvůrcům Atlasu českého fotbalu poděkoval. Je opravdu vynikající.

Pavel Dub, Bukovany

Včera jsem si koupil Vaši knihu a je skvělá. Jako každá kniha, kde se objevuje jméno pana Jenšíka. Zabývám se přes 40 let fotbalovou historií, především Hradce Králové. Nikdy jsem nikam nepsal, žádné knihy nekomentoval, dnes rád udělám výjimku. Navážu tedy na první stranu Vaší knihy a rád bych upřesnil některé údaje týkající se hráčů Hradce Králové ...

Jiří Rádl, Lomnice nad Popelkou

Po telefonické domluvě posílám několik připomínek k Atlasu. Znovu opakuju, že Atlas je fenomenální dílo, ve kterém s chutí listuju - teď v neděli jsem u něj strávil asi čtyři hodiny. Moje připomínky tedy berte jako snahu pomoci autorům, třeba pro případné druhé vydání, a nikoliv jako snahu najít za každou cenu chybu. Je mi jasné, že tak obsáhlé dílo nelze udělat bez jediné chyby...

Petr Nečada, Praha
Již po prvním prolistování Vám musím sdělit, že před Vámi smekám!!! Jen málo lidí si dovede představit, kolik práce Vám muselo dát nashromáždění všech podkladů. Grafická stránka je též vynikající.

Vilém Moravec, Praha
To je fakt supr knížka ten Atlas českého fotbalu... Uplně něco geniálního... Strašně vám v tomto fandim... Kurňa, škoda že nemam šest kil, hnedka bych si ju valil koupit... Doufám, že ju dostanu aspoň pod stromeček... Su rád že něco takového v knihkupectví náš národ má...

Palec, Morava
K Vánocům jsem dostal Váš Atlas českého fotbalu. Nejprve před Vámi musím smeknout, protože to je naprosto unikátní dílo! Už na výstavě v Národním muzeu - Fotbal jako fenomén, jsem zachytil první náznaky o přípravě této publikace a musím přiznat, že naprosto překonala mé představy. Ještě jsem ji důkladně nepročetl celou, ale je to opravdu super. Zároveň pro mě jako kronikáře Tesly a dopisovatele Pardubických novin má velkou cenu v určitých informacích.

Lukáš Ouředník, Pardubice
Klobouk dolů před prací kolektivu autorů Atlasu českého fotbalu, je opravdu luxusní záležitost, těch nashromážděných údajů je tam doopravdy až neuvěřitelné množství, krásná grafika, prostě jsem z knihy opravdu nadšen.

Pavel Dubský, Praha
© copyright 2005 | Help service R.S. | all rights reserved